Godło Polski
BIP

Aktualności rok 2023/2024

Marzysz o lepszych ocenach i głębszym zrozumieniu lektur szkolnych?

 Odwiedź stronę https://dyktanda.pl, gdzie znajdziecie wszystkie lektury szkolne wraz z opracowaniami oraz filmami nagranymi przez doświadczonych nauczycieli. Materiały są dostępne zarówno dla szkół podstawowych, jak i średnich, co czyni je idealnym narzędziem edukacyjnym dla każdego ucznia.

Jakie korzyści płyną z korzystania z opracowań na Dyktanda.pl?

Kompleksowe materiały: Szczegółowe opracowania lektur wspierają dogłębne zrozumienie tekstów i ich głównych motywów.
Wsparcie nauczycieli: Filmy edukacyjne wyjaśniają trudniejsze zagadnienia, ułatwiając przyswajanie najważniejszych informacji.
Materiały dla każdego etapu nauki: Zasoby są odpowiednie dla wszystkich poziomów nauczania w szkołach podstawowych i średnich.
Znajdź lektury dostosowane do Twojej klasy:

Lektury dla klasy 3 szkoły podstawowej – Doskonałe dla najmłodszych uczniów, zaprojektowane z myślą o ich pierwszych literackich krokach.
Lektury dla klasy 6 szkoły podstawowej – Zasoby dla uczniów średnich klas szkoły podstawowej, które wspierają pogłębianie wiedzy i przygotowanie do dalszej edukacji.
Lektury dla klasy 8 szkoły podstawowej – Opracowania dla uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej, przygotowujące do egzaminów końcowych i dalszej nauki.
Lektury dla klasy 1 liceum – Wszystkie lektury szkolne dla szkół średnich, z opracowaniami, które pomogą w lepszym zrozumieniu tych dzieł oraz wspomogą pogłębianie wiedzy i przygotowanie do kolejnych etapów nauki.
Na dyktanda.pl znajdziesz także najpopularniejsze lektury, takie jak:

Pan Tadeusz
Dziady cz. II
Kamienie na szaniec
Quo Vadis
Lalka
Kordian
Ferdydurke
Cierpienia Młodego Wertera
Zachęcamy do korzystania z tych materiałów, aby wspierać naukę i poszerzać wiedzę. Z Dyktanda.pl przygotowania do lekcji i sprawdzianów będą prostsze i bardziej skuteczne.

„ZBIERAM TO W SZKOLE” – podsumowanie

Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział od listopada 2023r. do czerwca 2024r. w realizacji projektu „ZBIERAM TO W SZKOLE – SZKOŁA Z MISJĄ”.

Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkoły: uczniów, pracowników szkoły i nauczycieli udało  nam się zebrać:

- I półrocze - 52 kg zużytych baterii,

- II półrocze - 38 kg zużytych baterii,

które zostały przekazane Fundacji MissioCordis na cele charytatywne- na potrzeby dzieci z Afryki i Azji.

Projekt ten jest ogólnopolskim projektem ekologiczno-charytatywnym. Celem projektu jest uwrażliwianie naszej młodzieży na potrzeby ochrony środowiska oraz promowanie dobroczynności wśród uczniów.  Koordynatorami projektu byli: pani Renata Ignasiak oraz pani Mariola Medzińska.

Dziękujemy za  zaangażowanie się w projekt i udziału w zbiórce baterii,
DOBRO ZAWSZE POWRACA.

 

 

kontynuacja innowacji pedagogicznej

W tym roku szkolnym kontynuowana była innowacja  W poszukiwaniu Sprawiedliwego”

W związku z realizacją innowacji uczniowie:

  • Ø Trzy uczennice z kl. 3b – Julia Olejniczak, Paulina Przybyłek i Maria Szczupak zbierają dokumenty, materiały i informacje na temat Edmunda Łuczaka – oznaczonego medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uczennice były na cmentarzu komunalnym w Kaliszu, korzystały z materiałów biblioteki w Liskowie, Archiwum Państwowego w Kaliszu, w Toruniu, korzystały z zasobów USC Shoah Fundation i zasobów Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, rozmawiały ze świadkami historii, np. z wnukiem i zięciem Edmunda Łuczaka, a także z dr Jolantą Warszewską z Koła – lekarką, asystentką i przyjaciółką bohatera. Uczennice wzorem swoich starszych koleżanek, które napisały książkę o kaliskim Sprawiedliwym o. Adamie Sztarku planują wydanie publikacji, w ten sposób powstałby cykl książek o lokalnych Sprawiedliwych.

W listopadzie 2023 r. dziennikarka Danuta Synkiewicz przeprowadziła z uczennicami wywiad, który ukazał się:

w Radiu Poznań

https://radiopoznan.fm/.../poszukuja-swiadkow-historii

w Radiu ESKA

https://kalisz.eska.pl/kalisz-pisza-ksiazke-o-kaliskim-sprawiedliwym-posluchaj-aa-sPJS-zf1M-duxg.html?preview=gAAAAABlYHj1RgzYdwjqDNRx90GyFkdbr7lnJ8psokvOm-kiJKtIcJ3bTzTB7dgurgrTf5JrVHARpkgfa-Ld-jprDnvKBDZZJw%3D%3D&force_desktop=1&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3R0uS7B2NlpKxrk5khxOvInH09lJHaujPuPxLFx9qq1zs3HSFlb15Gpt0_aem_ZmFrZWR1bW15MTZieXRlcw

w Radiu CENTRUM

https://www.facebook.com/photo/?fbid=760191306152786&set=a.560901446081774

Uczennice spotkały się z panem Stefanem Ferencem- autorem książki „Dzieje Gminy Lisków 1939-1945”, lokalnym działaczem, historykiem, redaktorem gazety „Liskowianin”.

Uczennice wszystkie swoje działania relacjonują na profilu społecznościowym https://www.facebook.com/profile.php?id=61551228305547

 

v    KONKURSY:

v    14 czerwca 2024 roku w sali recepcyjnej ratusza w rozstrzygnięto XXX konkurs „Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego”.

Julia Olejniczak, Paulina Przybyłek i Maria Szczot z klasy 3b zdobyły Nagrodę Rektora Uniwersytetu Kaliskiego . Oczywiście realizowały temat o lokalnych Sprawiedliwych - Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z terenu Ziemi Kaliskiej.

v    6 marca 2024 r. odbyła się Gala Kaliszanki Roku, podczas której podsumowano konkurs "Gdzie się podziały superbohaterki?". Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z kl. 3b i wszystkie znalazły się w gronie nagrodzonych.

jury zadecydowało przyznać: 1 miejsce – Paulina Przybyłek  (Bon o wartości 200 zł, zestaw upominkowy od UM w Kaliszu i sesję uważności dotykiem Acces Bars) – uczennica przygotowała film o Deborze Gross-Schinagel – urodzonej w Kaliszu lekarce, działaczce.

v    dwie grupy uczniów z kl. 3b nagrały krótkie filmy- rolki, które wzięły udział w ogólnopolskim konkursie „ŻYDOWSKIE DZIEDZICTWO W 60 SEKUND”, należało wysłać przygotowany w formacie rolki, maksymalnie 60-cio sekundowy film o temacie: „Dziedzictwo żydowskie dookoła mnie”. Lokalne ślady dawnego życia społeczności żydowskiej, kultura i religia Żydów, przemyślenia dotyczące relacji polsko-żydowskich.

Prace zakwalifikowane do udziału w konkursie zostały opublikowane w mediach społecznościowych i będą się starać o nagrody ufundowane przez fundację Galicia Jewish Heritage Institute.

v    Uczeń klasy 3b Kacper Kurczewski brał udział w Międzynarodowym Konkursie Młodzieżowym w projekcie „HerStories – Opowiadanie historii żydowskich kobiet” organizowanym przez Centropę. Na konkurs wpłynęło prawie 200 prac uczniów z różnych krajów Europy - z Polski, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Czech, Węgier i Niemiec. Każda z prac była oceniana przynajmniej przez trzech jurorów z różnych krajów - partnerów w projekcie. Z  nadesłanych przez polskich uczestników pierwsze miejsce zajęła praca uczniów ze Świdnika. Zwycięzcy z każdego kraju zostali zaproszeni do Budapesztu. Kacper przygotował film o urodzonej w Kaliszu pisarce żydowskiego pochodzenia – Gustawie Jareckiej. Dotarł do cennych archiwaliów i relacji świadków. Nagranie dźwięku miało miejsce w profesjonalnym studiu nagrań w ODNie w Kaliszu, głosu użyczyli : pani Małgorzata Szymańska i pan Zbigniew Judasz.

v Wycieczki/wizyty w Miejscach Pamięci:

  • 24 marca 2024r. grupa uczniów z klas trzecich i czwartych pod opieką I. Galuby-Bryi i Pawła Szczota odwiedziła Miejsce Pamięci, zwiedziła Muzeum Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Udział młodzieży możliwy był dzięki ministerialnemu projektowi edukacyjnemu. Uczniowie opłacili jedynie dojazd do Oświęcimia. Uczniowie zwiedzili Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince, wiedzę utrwalili w czasie warsztatów pt. „Los dzieci w KL Auschwitz”, które prowadziła dr Maria Martyniak z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
  • W dniach 4 i 5 kwietnia 2024r. nastąpiło zwieńczenie projektu „Z Kalisza do Krakowa – poznajemy historię i kulturę Żydów polskich”.

Celem projektu było poznanie kultury i religii żydowskiej, poznanie historii Żydów i Polaków, walka z antysemityzmem, integracja grupy. Nauka prezentowania zdobytej wiedzy i dzielenia się nią.

Siedmioro uczniów zaangażowanych w konkursy i projekty wyjechało na wycieczkę do Krakowa. Pieniądze na wyjazd pozyskaliśmy dzięki grantowi z amerykańskiej fundacji TOLI (TOLI - The Olga Lengyel Institute for Holocaust Studies and Human Rights).

Uczestnicy mieli warsztaty w JCC, zwiedzili muzeum Galicja, Zwiedzili krakowski Kazimierz. Następnego dnia poznali najważniejsze zabytki Krakowa – Wawel, Kościół Mariacki, Rynek; spacerując uliczkami szukali śladów modernizmu i krakowskiej bohemy.

  • W ramach innowacji uczniowie wzięli udział w akcji „Łączy nas pamięć” (żonkile) upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim.

KONIEC ROKU - CZAS PODSUMOWAŃ

W kwietniu br. Sylwia Staniewska - absolwentka ZSE w Kaliszu i obecnie studentka Uniwersytetu Kaliskiego zaproponowała, by szkoła we współpracy z uczelnią zrealizowały drugą edycję projektu pt. „Moje włosy dają siłę”. Z ramienia Uniwersytetu koordynatorem jest dr Anna Matuszewska.

Do projektu przyłączyło się:

 8 uczennic ZSE,

6 studentek UK,

dwie zaprzyjaźnione nauczycielki kaliskich szkół i dziewczynka ze szkoły podstawowej.

Włosy zapuszcza także koordynatorka projektu – Izabella Galuba-Bryja;  w sumie jest 18 kobiet, które razem zapuszczają włosy, a następnie zetną  je i przekażą fundacji, która robi peruki dla kobiet po nowotworach – Rak’n’Roll.  Projekt jest  długofalowy, trwać kilka, może kilkanaście miesięcy.

Uczestniczki chcą pokazać, że w kobiecości tkwi siła i wiele dobrego. Chcą spotykać się, rozmawiać o pielęgnacji włosów, wspierać w tym szczytnym działaniu. Chcą czynić Dobro, dzielić się sobą!

 

  •  21 maja oficjalnie zainicjowano II edycję projektu MOJE WŁOSY DAJĄ SIŁĘ. W Parku Przyjaźni miała miejsce sesja fotograficzna. Uczestniczki stanęły przed obiektywem kaliskiego fotografika Pawła Madaja.

v Udało się pozyskać wsparcie i patronat firm kosmetycznych:
- uczestniczki otrzymały wartościowe kosmetyki fryzjerskie od firmy Designer Pro sp. z o.o. Artykuły Fryzjerskie. Pan Rafał Włodarczyk z firmy DESIGNER PRO przekazał uczestniczkom markowe i profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji włosów. Designer Pro był patronem projektu także w poprzedniej edycji.

  • - uczestniczki wspiera także stacjonarny sklep Fale Loki Koki w Kaliszu. Pani Karina Biała pozyskała kosmetyki renomowanych firm:

artego Polska

Montibello Hair

Mila Pro

MKS eco Hair Care

- kolejnym patronem projektu "MOJE WŁOSY DAJĄ SIŁĘ" jest Self-Care Spot Kalisz. Właścicielka przekazała vouchery na zabiegi pielęgnacyjne, jak sama wspomina, chce by dziewczyny poczuły się wyróżnione, zaopiekowane i wyjątkowe.

  • Pani Patrycja Jóźwin, mistrzyni nożyczek i grzebienia, jest  fryzjerką, która patronuje projektowi. To Ona zadba o włosy i nowe fryzury uczestniczek.
  • 18 czerwca 2024 r. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz koordynatorzy projektu „Moje włosy dają siłę” zorganizowali na Uniwersytecie Kaliskim prelekcję – „Psychomanipulacja w związku, w relacjach z bliskimi i w pracy”. W trakcie prelekcji uczestniczki dowiedziały się:

czym jest psychomanipulacja i jakie ma oblicza;

dlaczego ludzie manipulują i jak to robią;

jakie maski przyjmuje manipulator;

co możesz zrobić, aby bronić się przed manipulacją.

Prowadząca: Elżbieta Grabarek. Pani psycholog wyjaśniła, jak rozpoznać manipulacyjne zachowania oraz co zrobić, aby bronić się przed manipulacją.

  •  Pierwsze cięcia włosów i przekazanie ich fundacji Rak’n’Roll:

12.06.2024 r. jedna z uczestniczek Amelia Lazarek z kl. 3b zdecydowała się na ścięcie i wysłała swoje włosy.

19.06.2024 r. uczennica klasy 3e Nadia Makarońska obcięła włosy. Włosy obcięła także 10-letnia Paulinka Dzikowska. Relacja z tego wydarzenia ukazała się w Faktach Kaliskich.

  • Cały projekt relacjonowany jest na profilu facebookowym o nazwie MOJE WŁOSY DAJA SIŁĘ

https://www.facebook.com/profile.php?id=100075856309964

 

HARMONOGRAM ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

21 czerwca 2024 roku

Ø  godz. 09:00         uroczysta akademia, spotkanie uczniów otrzymujących świadectwo z wyróżnieniem z dyrekcją szkoły i wychowawcami – sala gimnastyczna

W sali gimnastycznej obecni są wszyscy nauczyciele, uczniowie ze świadectwem z wyróżnieniem oraz po 5 przedstawicieli klas.

 

  • godz. 10:15          spotkanie z wychowawcami w salach:
  • Klasa:                               Wychowawca:                                                          Sala:

I a                                - mgr Łukasz Rosa                                                                 - sala 33

I b                                -  w zastępstwie mgr Beata Pytlińska-Bukwa                                   - sala 20

I c                                - mgr Rita Sroka                                                                   - sala 37

I d                               - mgr Wioletta Dydo                                                             - sala 32

I e                               - mgr Małgorzata Szymańska                                                 - sala 36

 

II a                               - mgr Beata Sobczak                                                                     - sala 25

II b                               - mgr Izabella Rogińska                                                                - sala 35

II c                               - mgr Bogumiła Bielak                                                                  - sala 4

II d                               - mgr Joanna Jurkiewicz                                                              - sala 6

II e                               - mgr Renata Ignasiak                                                                  - sala 1

II f                               - mgr Beata Antczak                                                                       - sala 26

II g                              - mgr Agata Pierzchalska                                                               - sala 24

 

III a                             - mgr Roman Walendowski                                                  - sala 21

III b                             - mgr Anna Strzałka                                                              - sala 15

III e                             - mgr Paweł Patysiak                                                            - sala 3

 

IV a                            - mgr Agata Litwicka                                                            - sala 23

IV b                           - mgr Wojciech Kwieciński                                                   - sala 16

IV d                           - mgr Joanna Gałkowska - Witasiak                                     - sala 17

IV e                            - mgr Lidia Fabisiak                                                              - sala 36

 

Uczniów obowiązuje w tym dniu strój galowy

XXX konkurs „Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego”

14 czerwca 2024 roku w sali recepcyjnej ratusza w rozstrzygnięto XXX konkurs „Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego”. Konkurs świętował swój jubileusz, a uczniowie ZSE w Kaliszu biorą w nim udział od 2008 roku.

Prace wykonali uczennice i uczniowie 58 szkół. Zadanie polegało na opracowaniu jednego spośród trzech tematów:

Maria Dąbrowska i jej związki z Kaliszem.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z terenu Ziemi Kaliskiej.

Kalisz 1914 – miasto zrównane z ziemią.

 

Julia Olejniczak, Paulina Przybyłek i Maria Szczot z klasy 3b zdobyły Nagrodę Rektora Uniwersytetu Kaliskiego . Emilia Kucharska z tej samej klasy zdobyła Nagrodę Główną Dyrektora Książnicy Pedagogicznej.

Opiekunem merytorycznym  uczennic była Izabella Galuba-Bryja.

Zwyciężczyniom GRATULUJEMY

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Jakość w zarządzaniu. Nowoczesne metody zarządzania współczesną organizacją”

W dniu 12.06.2024 w siedzibie Akademii Kaliskiej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Jakość w zarządzaniu. Nowoczesne metody zarządzania współczesną organizacją”. W konferencji uczestniczyli uczniowie klasy 2G pod opieką Agaty Pierzchalskiej. Celem konferencji była prezentacja wyników badań naukowych z obszaru nauk o zarządzaniu i jakości w zakresie nowoczesnych metod zarządzania organizacją, wymiana poglądów oraz doświadczeń związanych z podnoszeniem jakości, skuteczności i efektywności działań w zmieniającej się gospodarce.

Rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu "Kalisz od podwórka"

Brawa dla dwójki wyróżnionych uczniów ZSE za ich wyjątkowe prace, które wspaniale uchwyciły piękno i unikalność naszego miasta!

Nagroda Dyrektora Technikum im. św. Józefa w Kaliszu, ks. Adama Kraski, dla Oliwii Karolak

Nagroda Głównego Koordynatora Konkursu, Piotra Jankowskiego, dla Kacpra Kurczewskiego.

Chcielibyśmy również podziękować wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Wasze zdjęcia były niezwykle inspirujące i pokazują, jak wiele talentów kryje się w Kaliszu! Dziękujemy za zaangażowanie i pasję, którą włożyliście w swoje prace.  Do zobaczenia w kolejnej edycji konkursu!

Opiekun konkursu - Łukasz Rosa

W bibliotece

Dzisiaj (11 czerwca) odwiedziliśmy bibliotekę na Majkowie, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych Marii Dąbrowskiej. Podczas tych zajęć, tworzyliśmy kolorowe i pełne pomysłów kolaże, które ilustrowały życie i twórczość pisarki. Dzięki warsztatom mieliśmy okazję nie tylko lepiej poznać autorkę, ale również wyrazić swoją kreatywność poprzez sztukę. Była to inspirująca lekcja, która rozbudziła w nas zainteresowanie polską literaturą wykorzystując artystyczne umiejętności. Warsztaty były pełne radości i zaangażowania, a wróciliśmy do szkoły z głowami pełnymi nowych pomysłów i wiedzy.

/B. Bielak/

Global Money Week (GMW) - Światowy Tydzień Pieniądza

Global Money Week (GMW) - Światowy Tydzień Pieniądza - jest coroczną międzynarodową kampanią z zakresu edukacji finansowej na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową i stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, a także kształtowały postawy i zachowania niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych i docelowo uzyskały finansowy dobrostan i finansową odporność. Organizatorem kampanii GMW jest Międzynarodowa Sieć ds. Edukacji Finansowej działająca przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pełni rolę koordynatora kampanii GMW na gruncie krajowym. Od 18 marca do 22 marca w ZSE realizowane były różne działania w ramach GMW zaproponowane  przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego jak i inne organizacje.

Wybrani uczniowie kl.IIf  uczestniczyli w webinarium online UKNF „Spirala zadłużenia – jak w nią nie wpaść?”, a klasy IIc t. ekonomista i IIIe t. handlowiec w webinarium pn. „Konsument i jego prawa na rynku usług finansowych” przygotowanym przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego. Z kolei klasa IIa uczestniczyła w wykładzie: „Bezpieczny telefon – jak chronić się przed cyberprzestępcami”.

Oprócz tego uczniowie z klas IIb, IIIb, IVe, IIc t.e, IIf, IIIe, IIg rozwiązywali dwa quizy zaproponowane przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej:

- quiz wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa,

- quiz wiedzy z zakresu zarządzania finansami osobistymi.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych oraz  CFA Society Poland zaoferowała pełnoletnim uczniom kurs e-learningowy „Zadbane finanse” poświęcony finansom osobistym. Z kursu można było dowiedzieć się jak myśleć o finansach, jak dbać o dochody, jak pilnować wydatków i oszczędzać oraz jak inwestować, by stworzyć znaczące zasoby. Kurs odbyli uczniowie klasy IVe i otrzymali zaświadczenia.

Na potwierdzenie udziału w międzynarodowej kampanii z zakresu edukacji finansowej Global Money Week Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przekazał naszej szkole dyplom

 

Koordynator wyżej wymienionych działań – Lidia Fabisiak

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl