Godło Polski
BIP

Aktualności rok 2023/2024

ETAP SZKOLNY OLIMPIADY ZNAJOMOŚCI AFRYKI

Miło mi poinformować, iż 3 uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do etapu okręgowego Olimpiady Znajomości Afryki:

1. Kacper Kurczewski

2. Aleksandra Pawelec

3. Alicja Idziak

Brawo dla klasy 3 B, która rozbiła bank.

Życzymy powodzenia e dalszych zmaganiach i trzymamy kciuki.

Koordynator olimpiady: Mariola Medzińska

Projekt „ Lekcje z ZUS”

Kolejny rok z rzędu Zespół Szkół Ekonomicznych uczestniczy w projekcie „ Lekcje z ZUS”.

Projekt ten powstał by budować świadomość młodego pokolenia Polaków w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia jakim są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja by wykluczyć się z tych ubezpieczeń.

„Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób które przynależą do innych pokoleń, a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

W ramach projektu nauczyciele wyposażeni w materiały dydaktyczne otrzymane od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzają lekcje o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy.

Zwieńczeniem projektu jest olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach pod nazwą: „ Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, która odbywa się w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i centralnym.

Olimpiada ta jest powiązana z podstawą kształcenia w zakresie dwóch kwalifikacji:

- EKA.04 – prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej

- EKA.05 – prowadzenie spraw kadrowo – płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych

W etapie szkolnym olimpiady 28 listopada w ZSE wzięli udział uczniowie:

- Martyna Bednarek z klasy Ib

- Joanna Lis, Julia Olek, Julia Świerblewska, Maria Pszczoła  z klasy IIc

- Julia Olejniczak, Małgorzata Szymańska, Aleksandra Pawelec, Kacper Kurczewski z klasy IIIb

- Maja Jeżak, Klaudia Wiśniewska z klasy IVa

- Julia Lisiecka, Klaudia Węckowska  z klasy IVe

Uzyskane wyniki pozwoliły wyłonić trzyosobowy zespół zgłoszony do eliminacji wojewódzkich w składzie:

Małgorzata Szymańska, Aleksandra Pawelec, Kacper Kurczewski.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy.

L. Fabisiak / S. Strzałka

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Szałe otwarty

6 grudnia 2023r. uczniowie klasy mundurowej 2c i 4a uczestniczyli w otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego w Szałe. Celem Jarmarku jest pomoc Ani Mrówczyńskiej oraz realizacja projektu odwiedzin  św. Mikołaja dzieci hospitalizowanych w okresie świat.

Uczniowie uczestniczyli w paradzie obok kaliskich Rycerzy i Bractwa Kurkowego a także innych zaproszonych gości. Naszą szkołę reprezentował Łukasz Celniak z klasy 4a i Marta Troczyńska oraz Leila Aliieva z klasy 2c. opiekunem uczniów była Pani Beata Pytlińska-Bukwa.

Pozdrawiamy strażaków OSP Stobno, którzy tak jak nasi uczniowie pomimo mrozu zaakcentowali swoja obecność na otwarciu Jarmarku. Organizatorem uroczystości była Fundacja Pomaganie jest trendy, której prezesem jest Pan Krzysztof Gorzkiewicz.

Wizyta w Świetlicy środowiskowej sióstr Doroteuszek – Mikołaj rozdał prezenty

W mikołajkowe popołudnie 6 grudnia 2023 uczniowie ZSE Kalisz w ramach Koła wolontariatu odwiedzili Świetlicę środowiskową Sióstr Doroteuszek i wręczyli prezenty mikołajkowe dla 23 dzieci.

Jak pewnie pamiętacie  przygotowania zostały podzielone  na  trzy etapy. Losowaliście klasami imiona dzieci, następnie przygotowaliście prezenty aż nadszedł etap trzeci właśnie dzisiaj wręczenie prezentów.

Dziękuję wszystkim uczniom ZSE, którzy przyczynili się do pięknego daru jakim jest uśmiech
i zadowolenie każdego dziecka obdarowanego prezentami które przygotowali nasi uczniowie.

Przedstawiciele klas 1e Kinga Kaszuba, 1c Dagmara Grabowska i Gabrysia Swacher, 1d Wojciech Maruda, 1a Julka Mikuła i Maja Szczepaniak,  2c Weronika Jóźwiak i Andzelika Tułacz, 2b Klaudia Błaszczyk, 4a Paulna Pilas i Patrycja Ratajczyk 4b Agnieszka Stradomska, Weronika Paśka, Monika Smoliga, Julka Prochwicz, Paulina Każimierczak, Weronika Nawrocka, 3b Kacper Kurczewski, 5b Paulina Zawieja wraz z opiekunkami Panią Beatą Pytlińską-Bukwa i Panią Małorzatą Szymańską zostali ugoszczeni przez dzieci i opiekunki Świetlicy. Śpiewaliśmy  Kolendy, słuchaliśmy opowiadań dzieci, które pokazywały swoje osiągniecia w szkole, zeszyty, prace, piliśmy sok i jedliśmy pizzę. Cudne małe serduszka, podziękowały Nam wszystkim za ten gest mikołajkowych podarunków w ten sposób, że w modlitwie będą prosiły dla każdego ucznia Naszej szkoły i grona pedagogicznego oraz Pani Dyrektor o Aniołów, którzy będą nad Nami czuwały. Ten piękny gest wzruszył wszystkich obecnych.

2 tysiące lat temu jeden bardzo mądry człowiek powiedział, że warto pomagać (Mt. 7:12) Otwartość  i wrażliwość na drugiego człowieka to wartości  uniwersalne a na dziecko bezcenne. Dobro wraca.

Wycieczka do Wroclawia

04 grudnia 2023r. uczniowie klas Id, Ie i IIIb poczuli klimat świąt na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu. Przewodnik oprowadził nas po Ostrowie Tumskim i starym mieście. Doświadczyliśmy także "magii" w Muzeum Iluzji.

Opiekunowie wycieczki: panie Wioletta Dydo, Eliza Łenczuk, Małgorzata Szymańska i pan Paweł Szczot.

uczestnictwo kl.I c w wykładach

Dnia 30.11.2023r. w naszej szkole odbył się Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych z ekspertami i praktykami  pod hasłem: "Centra dystrybucji w Eurocash".

Spotkanie to odbyło się w ramach projektu na rzecz promocji zawodów: sprzedawca i magazynier - logistyk w szkołach branżowych oraz technik handlowiec i technik logistyk w technikach. Akademia Umiejętności Eurocash od ponad 12 lat prowadzi największy w Polsce, kompleksowy program edukacyjno - szkoleniowy wspierający polskie niezależne sklepy detaliczne zrzeszone w sieciach franczyzowych i partnerskich Grupy Eurocash. Uczniowie klasy 1c mieli przyjemność uczestniczyć na żywo w tych wykładach, w ramach kolejnych bloków dyskusyjnych. Celem wykładów było promowanie kształcenia zawodowego , doskonalenie kompetencji uczniów i pokazanie im możliwości rozwoju ewentualnej kariery w zawodach technika handlowca, sprzedawcy i technika logistyka oraz magazyniera - logistyka.  Pozyskali oni praktyczną wiedzę o rynku pracy, o sposobie planowania swojej ścieżki zawodowej o stanowiskach pracy w sprzedaży lub logistyce. Zdobyli również szeroką wiedzę dotyczącą specyfiki zawodu magazyniera, dzięki czemu mogli poszerzyć już posiadaną wiedzę w zakresie realizacji przedmiotów zawodowych.

MARATON PISANIA LISTÓW 2023 AMNESTY INTERNATIONAL.

Maraton odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który obchodzimy 10 grudnia. W BIBLIOTECE ZSE zaczęliśmy 27 listopada i pisaliśmy do 1 grudnia.

Jest to największa globalna akcja w obronie praw człowieka.

Podczas Maratonu Pisania Listów pisaliśmy listy na rzecz osób, których prawa człowieka zostały złamane: niesłusznie skazanych, torturowanych, więzionych tylko dlatego, że działały w słusznej sprawie. Wysyłamy listy do decydentów, którzy mogą zmienić bieg wydarzeń oraz wyrazy wsparcia dla więźniów sumienia i ich bliskich. W tym roku pisaliśmy do Ambasady Białorusi w sprawie polsko-białoruskiego dziennikarza i działacza mniejszości polskiej z Grodna - Andrzeja Poczobuta, który za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Poprzez Maraton Pisania Listów wzbogacaliśmy program nauczania z różnych przedmiotów, np. j. polskiego, wosu. To także okazja do edukacji nt. praw człowieka, która wzmacnia pojedyncze osoby i całe społeczności w zakresie promowania, ochrony i korzystania z praw człowieka w życiu codziennym.

koordynator - Izabella Galuba-Bryja.

COPERNICUS CUP

4 grudnia 2023 roku na hali sportowej Uniwersytetu Kaliskiego odbyły się Międzyszkolne Rozgrywki Piłki Nożnej Drużyn mieszanych „COPERNICUS CUP”, których organizatorem było III LO w Kaliszu. W turnieju brało udział osiem drużyn, które rywalizowały w dwóch grupach. Zwycięzcy grup grali następnie o pierwsze miejsce, a drużyn które zajęły drugie miejsca w grupach rozegrały mecz o miejsce trzecie. W skład każdej drużyny na boisku wchodziły dwie dziewczyny i dwóch chłopców oraz bramkarz – chłopiec. Pierwszym naszym rywalem była drużyna Kościuszkowców z II LO. Niestety pierwszy mecz w turnieju zakończył się naszą porażką, ale jak się okazało drużyna II LO ostatecznie wygrała całe zawody. Tak więc na początek dostaliśmy najgroźniejszego przeciwnika, któremu nie sprostaliśmy i przegraliśmy 1:4. Drugi mecz z drugą drużyną gospodarzy III LO to już zupełnie inne oblicze naszej ekipy, która grała swobodnie i z determinacją. Wygraliśmy 3:0 po bramkach Miłosza Bałoniaka, Dawida Szwejkowskiego i Oskara Stasika. Trzeci mecz grupowy z zespołem V LO po bardzo zaciętym i wyrównanym spotkaniu ostatecznie przegraliśmy 0:1. Okazało się, że po rozegraniu wszystkich meczów w naszej grupie to my zajęliśmy drugie miejsce i pozostał nam do rozegrania mecz o trzecie miejsce w rozgrywkach, który zagraliśmy z reprezentacją I LO. Podobnie jak w poprzednim spotkaniu stanęli naprzeciw siebie godni siebie rywale, którzy toczyli zacięty pojedynek. Ostatecznie szalę zwycięstwa przechylili na swoją korzyść zawodnicy i zawodniczki „Asnyka” i wygrali 2:1. Bramkę dla naszej reprezentacji zdobył Dawid Przybył. Tym samym zajęliśmy bardzo dobre czwarte miejsce w rozgrywkach. Dziękujemy wszystkim naszym zawodniczkom i zawodnikom za zaangażowanie, ambicję i godne reprezentowanie naszej szkoły. W turnieju zagrali: Weronika Kaszyńska, Martyna Bielecka, Majka Szubert, Weronika Matuszak, Miłosz Bałoniak, Dawid Przybył, Dawid Szwejkowski, Oskar Stasik, Kamil Ogórkiewicz. Rezerwowymi byli Konrad Dziarski i Dawid Krenc. Opiekunem ekipy był Cezary Rudowicz. W finale rozgrywek reprezentacja II LO pokonała po rzutach karnych drużynę gospodarzy III LO 2:1.

150 lat historii szkoły spisane

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
i Stowarzyszenie Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu
mają zaszczyt zaprosić
na promocję monografii
pt. „DZIEJE SZKOLNICTWA HANDLOWEGO I EKONOMICZNEGO W KALISZU. 1873-2023”
pod red. Ewy Andrysiak
12 grudnia 2023 r., godz.13.00
Akcelerator Kultury przy ul. Nowy Świat 2 w Kaliszu

SUKCES NASZYCH REPREZENTANTÓW NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM

Mistrzostwa Kalisza na Ergometrze Wioślarskim. W piątek, 17 listopada odbyły się Mistrzostwa Kalisza na Ergometrze Wioślarskim. Reprezentacja naszej szkoły, dziewczęta rocznik 2007/2008, zajęły drużynowo I miejsce, dziewczęta rocznik 2009, drużynowo II miejsce. Natomiast indywidualnie II miejsce zajęła Michalina Majchrzak, rocznik 2007/2008 oraz Julia Piekarska, rocznik 2009. I miejsce indywidualnie wśród chłopców zajął Marcel Białożył, rocznik 2009. Opiekunem drużyny była pani Marta Sobańska. Naszym sportowcom ogromnie gratulujemy.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl