Godło Polski
BIP

Aktualności rok 2022/2023

Gra miejska

26.05.2023r. nasza szkoła była organizatorem Gry Miejskiej Śladami szkolnictwa handlowego i ekonomicznego w Kaliszu.

Odwiedziliśmy miejsca dawnych szkół handlowych i ekonomicznych, poznaliśmy ich historię i dzieje kaliskiego handlu. Uczestnicy gry wykonywali zadania związane z tematyką gry. Podczas gry miejskiej naszym przewodnikiem był były nauczyciel naszej szkoły Piotr Sobolewski. Do gry przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Wygrała grupa uczniów I LO im. Adama Asnyka. Wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszej grze, serdecznie gratulujemy i dziękujemy.

 

Ekonomiści na Marszu Amazonek

Dnia 26 maja br. Federacja Stowarzyszeń Amazonki zorganizowała ogólnopolską akcję edukacyjną "Badamy nie tylko mamy". Honorowym patronatem objęła ją Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Akcja ta ma na celu uświadomienie kobietom, że powinny dbać o swoje zdrowie przez cały rok, a nie tylko od święta oraz zachęcać do badań profilaktycznych i przeprowadzania regularnego samobadania.

W powyższą akcję włączył się także Kaliski Klub "Amazonki" i zorganizował w tym dniu przemarsz ulicami Miasta.

Wyruszyliśmy o godz. 12.00 spod Villi Calisia-al. Wolności. Następnie ulicami Sukienniczą i Kolegialną doszliśmy do pomnika Adama Asnyka.

wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski.

W marszu udział wzięli uczniowie klas 2b i 2e pod opieką pań I. Galuby-Bryi i L. Fabisiak.

podsumowanie Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości

W środę 17 maja 2023r. w auli Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się uroczyste podsumowanie Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości organizowanej przez Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości.

Olimpiada rozwija pasję i kształtuje umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy podnosząc aktywność poznawczą młodzieży uzdolnionej. To decyduje o lepszym przygotowaniu uczniów do dalszego kształcenia, a tym samym wyznacza drogę do ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami.

Każdego roku wybrani uczniowie naszej szkoły biorą udział we wspomnianej olimpiadzie i zawsze odnoszą sukcesy – świadczy to o ambicji, kreatywności i ciężkiej pracy naszych uczniów.

  W tym roku zespół w składzie:

- Weronika Nawrocka z kl.III b

- Adam Szczepaniak z kl. III b

- Łukasz Celniak z kl. III a

zajął III miejsce.

W trakcie uroczystego podsumowania zwycięzcom wręczono nagrody rzeczowe, puchary oraz dyplomy. Wręczono również podziękowania opiekunom, którzy przyczynili się wysokiego poziomu tegorocznego finału okręgowego.

Lidia Fabisiak

Zeszyt naukowy klasy 4 a

Uczniowie klasy 4a pod opieką wychowawcy Beaty Pytlińskiej-Bukwy z okazji Obchodów 150 - lecia Szkolnictwa Handlowego i Ekonomicznego w Kaliszu,  przygotowali projekt, którego celem było przedstawienie 150 postaci ze świata nauki, polityki, nauczycieli akademickich, którzy swoją pracą, charyzmą, zainteresowaniami mieli i mają wpływ na życie gospodarcze Naszego Kraju. Redaktorem tekstu była Kinga Zdunowska , redakcją techniczną i składem tekstu zajmowały się  Kasia Łożyńska i Kasia Bryła.

Praca została zakwalifikowana jako zeszyt naukowy i otwiera drogę innym pomysłom naukowym, które będą publikowane
i  udostępniane na stronie Szkoły w formie kodu QR. Opiekę nad oprawą cyfrową sprawowała mgr. Anna Linkowska.

LICEALIADA SIATKÓWKA PLAŻOWA

22 maja w poniedziałek odbyły się Mistrzostwa Kalisza w Siatkówce Plażowej. Na kaliskim aquaparku rywalizowało 16 drużyn. Naszą reprezentację stanowili: Michał Kasprzak, Dawid Płucienniczak i rezerwowy Oskar Stasik. Rozgrywki odbyły się systemem brazylijskim czyli drużyna odpadała z turnieju kiedy zanotowała dwie porażki. Pierwszy mecz nasi „plażowicze” rozegrali z drużyną V LO Kalisz i odnieśli zwycięstwo. Należy dodać, ze mecze rozgrywane były tylko w jednym secie do 21 punktów. Drugi mecz z ZSGH zakończył się naszą porażką. Trzeci mecz z ZSS Kalisz zakończył się zwycięstwem naszych rywali. Druga porażka w turnieju spowodowała, że zakończyliśmy w nich udział. Chłopcy w turnieju grali po raz pierwszy ze sobą tak więc pierwsze koty za płoty. Zagrali ambitnie i z sercem, ale czasami trzeba uznać wyższość przeciwnika. Dziękujemy chłopcom za reprezentowanie naszej szkoły i liczymy, ze w przyszłym roku pogramy z lepszymi efektami. Opiekunem naszej ekipy był pan Cezary Rudowicz.

WYNIKI KONKURSU GEOGRAFICZNO-PLASTYCZNEGO Rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej

Cele konkursu to:

- rozwijanie wiedzy na temat polskiego dziedzictwa kulturowego oraz przybliżenie postaci wybitnej, polskiej noblistki,

- rozwijanie zainteresowań i zdolności plastycznych uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem techniki kolażu.

Miło nam poinformować, iż po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców.

W kategorii prezentacja multimedialna wpłynęło 25 prac.

I miejsce ex aequo zajęły Paulina Przybyłek kl.2b i Agnieszka Fengier kl. 2b,

II miejsce Julia Kuśmierczak kl. 1d,

III miejsce ex aequo Martyna Łaska kl.4a i Maja Szulc kl. 1b.

W kategorii kolaż wpłynęło 11 prac.

I miejsce Martyna Kupaj kl. 1e,

II miejsce Natalia Wąsik kl. 1a,

III miejsce Paulina Sobala kl.1e.

Wyróżnienia: Zuzanna Florczak kl.1g i Julia Mikuła kl.1a.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie a zwycięzcom SERDECZNIE GRATULUJEMY

Organizatorki: Katarzyna Lasek i Mariola Medzińska

"MISTRZ MAPY"

150 państw na 150-lecie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Mapa to najdoskonalsze narzędzie każdego geografa, zasobne źródło wiedzy, wykorzystywane w każdej dziedzinie geografii, a jednocześnie niezbędnik każdego ucznia. Znajomość mapy oraz umiejętność jej czytania pozwala na pozyskanie bardzo wielu informacji opisujących interesujący nas fragment Ziemi.

 Aby zachęcić uczniów do poznania mapy politycznej świata zorganizowany został   konkurs na szkolnego mistrza mapy pod hasłem"150 państw na 150-lecie ZSE".

1 etap - "Mapa polityczna Europy + stolice"

2 etap - "Mapa polityczna świata + stolice".

W dwuetapowych zmaganiach z mapą polityczną Europy i świata udział wzięło 48 uczniów klas I-IV.

I. Cele konkursu:

1. Popularyzacja wiedzy geograficznej.

2. Rozbudzanie i rozszerzanie zainteresowań geografią.

3. Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, w tym szczególnie z podstawowego źródła informacji geograficznej, jakim jest mapa.

4. Poszerzanie wiedzy o własnym regionie, kraju, kontynentach, świecie.

5. Promowanie uczniów o szczególnych zainteresowaniach i wiedzy z geografii.

6. Stworzenie uczniom warunków do wykazania się swoją wiedzą, zainteresowaniami.

Ostatecznie bezkonkurencyjny okazał się Oskar Stasik - kl. 2b, który w obu etapach nie popełnił żadnego błędu.

A oto wyniki konkursu:

I miejsce - Oskar Stasik - kl. 2b,

II miejsce ex aequo - Paulina Kolonko - kl. 2e oraz Dawid Przybył - kl.4a,

III miejsce - Amelia Duster - kl. 3a,

Wyróżnienia:

1. Maciej Bińkowski - kl. 1f,

2. Wiktoria Leś - kl.4a,

3. Velesnytskyi Oleksandr - kl.1g,

Dziękujemy wszystkim uczestnikom a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Do zobaczenia za rok!!!

Organizatorzy: Mariola Medzińska, Roman Walendowski

mural

Na budynku naszej szkoły tworzony  jest przepiękny mural z okazji 150 rocznicy szkolnictwa handlowego i ekonomicznego. Tworzy ten mural nie byle kto - Wojciech Rokosz - niedawno był o nim reportaż w Dzień Dobry TVN.

https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/wojciech-rokosz-tworzy-ptasie-murale-na-krakowskim-osiedlu-na-kozlowce-da314006-5324482

Moja Pierwsza Firma

W dniu 23 maja 2023 roku w restauracji Komoda w Kaliszu odbyło się podsumowanie projektu Moja Pierwsza Firma, w którym wzięły udział uczennice klasy 3D pod opieka pani Joanny Gałkowskiej-Witasiak.

To pierwsza edycja tego projektu i mamy nadzieję, że nie ostatnia, ponieważ było to niezwykle przeżycie i doświadczenie. Młodzież przez pół roku spotykała się na warsztatach, zdobywając wiedzę i niezbędne umiejętności do otwarcia swojej pierwszej firmy. Dziękujemy organizatorom, przedsiębiorcom i wszystkim zaangażowanym w projekt za wszelką pomoc i bezcenne wskazówki.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Pan Marek Woźniak. Partnerem projektu jest RIG w Kaliszu.

2b i 2a pozdrawiają z Wrocławia

19 maja 2023 roku grupa yczniów z klasy 2b i 2a była we Wrocławiu. 
Uczniowie wysłuchali wykładu na Uniwersytecie Ekonomicznym, spacerowali po Rynku i podziwiali panoramę Wrocławia z Wieży Matematycznej
Opieka - N. Dąbrowska i I. Galuba-Bryja
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl