Godło Polski
BIP

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2020/2021

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Fotorelacja:

Poczet Sztandarowy Szkoły podczas obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września to nie tylko powrót uczniów w szkolne mury, ale też niezwykle istotny dzień w dziejach świata. Tego dnia, 81 lat temu, w Wieluniu i na Westerplatte, nazistowskie Niemcy rozpoczęły drugą Wojnę Światową.

W uroczystości upamiętniającej to wydarzenie pod kaliskim ratuszem, wziął udział poczet sztandarowy ZSE reprezentujący naszą społeczność. Obecni byli także przedstawiciele kaliskich parlamentarzystów, samorządowców czy ruchów i stowarzyszeń. Głos zabrał prezydent Kalisza, pan Krystian Kinastowski oraz minister Jan Dziedziczak, odczytując list premiera Mateusza Morawieckiego.

/Wojciech Kwieciński/

Narodowe Czytanie 2020

Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania

Wspólne czytanie utworu odbędzie się w sobotę 5 września 2020 roku. 

Z tej okazji Prezydent skierował specjalne przesłanie, które zachęca do udziału w akcji.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.  – Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent. 

 

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Współpraca z Akademią Kaliską

Dnia 7 września 2020 roku została podpisana umowa o współpracy między Akademią Kaliską a Zespołem Szkół Ekonomicznych, na mocy której klasa 1d technik rachunkowości o specjalności administracja i finanse publiczne uzyskała status klasy akademickiej.

Współpraca z Akademią Kaliską umożliwi uczniom poznanie bazy dydaktycznej uczelni, uczestnictwo w konkursach rozwijających ich wiedzę i zainteresowania, otworzy drzwi do udziału w warsztatach, wykładach i spotkaniach z kadrą Wydziału Nauk Społecznych Akademii Kaliskiej.

historia w sepii

Zapraszamy na spotkanie z panią Dominiką Pawlikowską, nauczycielką naszej szkoły, która napisała książkę "Historia w sepii. Opatówek. Wiewiórkowscy". Jest to dokument, przyczynek do lokalnej historii - opowieść o losach rodziny uwikłanej w tragiczne wydarzenia II wojny światowej.  

Spotkanie z autorką odbędzie sie w Gminnym Osrodku Kultury w Opatówku 27 września 2020 r. o godzinie 16, ul. Kościelna 2.

Serdecznie zapraszamy !

konkurs "ŻYWE OBRAZY"

Koło Przyjaciół Biblioteki ogłasza pierwszy konkurs w tym roku szkolnym.

Należy stworzyć "żywy obraz", zainspirować się dziełami sztuki - obrazami, rzeźbą, może okładką książki czy płyty.

Przesyłacie za pomocą Mobidziennika swój "Obraz" i dzieło, które było punktem wyjścia. 

Liczymy na Wasza kreatywność!

Termin - do 5 października 2020r.

ps. tu znajdziecie prace Waszych młodszych kolegów:

https://photos.google.com/share/AF1QipP2LjyCoNs4wp_EPIKRTKWHqwy5sSJJn6ujklIyujzKstrGjf06rjTY_mf5766Skg?fbclid=IwAR0xbLD0wyE5IetvIF4wDDU1xKOq3QiD92nr4FywkLkW1wsw-FZ1Zf8uWqI&key=R0t0U3RDVHd0UmlYWGh4WlpPQTY0NnlsMXFvU0xR

miłej zabawy

ps2. Każdy, kto przygotuje pracę konkursową dostanie punkty z zachowania!

NOCY ZAWODOWCÓW

2 października 2020 roku odbędzie się kolejna NOC ZAWODOWCÓW – wydarzenie promujące potencjał kształcenia zawodowego oraz rzemiosła w Południowej Wielkopolsce. Głównym organizatorem jest Centrum Wsparcia Rzemiosła i Kształcenia Dualnego w Kaliszu. W tym roku wydarzenie odbędzie się on-line poprzez platformę ClickMeeting, a jego motywem przewodnim będzie WIELKOPOLSKA W SIECI ZAWODÓW.

Krótki opis wydarzenia:

Wydarzenie poprowadzi youtuber Wojtek Kaczmarczyk, znany z programu DO ROBOTY (www.youtube.com/channel/UCF5Ug3YNz41qauWNMacdLgw).

Podczas tegorocznej NOCY ZAWODOWCÓW odbędzie się także premiera odcinka specjalnego DO ROBOTY nagranego w Kaliszu, prezentującego zawód związany z budową i strojeniem fortepianów i pianin. Wojtek Kaczmarczyk opowie także o plusach i minusach pracy w poszczególnych zawodach (swoich sił spróbował już w ponad 100!) oraz doradzi uczestnikom, w jaki sposób budować swój wizerunek w sieci, aby sprzyjał on znalezieniu pracy.

W wydarzeniu wezmą udział rzemieślnicy i pracodawcy z subregionu kaliskiego, którzy opowiedzą o tajnikach wykonywanych zawodów oraz zaprezentują widzom swoje pracownie, warsztaty – często na co dzień niedostępne. Z kolei doradcy zawodowi Centrum Wsparcia Rzemiosła i  Kształcenia Dualnego w Kaliszu udzielą wskazówek dotyczących efektywnego poszukiwania pracy.

Równolegle do programu głównego odbędzie się webinarium dla doradców zawodowych, wychowawców, nauczycieli. Kolejne z webinariów szczególnie zainteresuje rodziców i opiekunów, a dotyczyć będzie różnic pokoleniowych – JAK JESZCZE LEPIEJ ZROZUMIEĆ WŁASNE DZIECKO? Ponadto dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowaliśmy AKTYWNY CZAT Z PRACODAWCAMI, którzy rozwieją wątpliwości dotyczące rekrutacji, możliwości rozwoju w czołowych firmach subregionu kaliskiego.

Podczas NOCY ZAWODOWCÓW 3.0 nie zabraknie także rywalizacji. Podobnie jak w poprzednich edycjach, drużyny uczniów i opiekunów wezmą udział w quizie pn. ZAWODOWY EXPRESS, w którym 30 najlepszych drużyn zdobędzie atrakcyjne nagrody.

Natomiast w ZAWODOWYM ROZDANIU – w którym pytania i zagadki zostaną przygotowane przez prelegentów oraz lokalnych rzemieślników – nastąpi 10 rund pytań, a prawidłowe i najszybsze odpowiedzi nagrodzimy rozdając 100 niespodzianek.

 

Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Południowej Wielkopolski, ich rodziców i opiekunów, doradców zawodowych, wychowawców i pedagogów szkolnych oraz do wszystkich zainteresowanych tematyką.

 

Celami są popularyzacja kształcenia dualnego i zawodowego, pogłębianie wiedzy na temat różnych zawodów, a także rozwijanie kreatywności i umiejętności logicznego myślenia.

NOC ZAWODOWCÓW – edycja 3.0 została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka oraz patronatem medialnym lokalnych mediów.

Europejskie Dni Dziedzictwa

W Kaliszu rozpoczynają się 28. Europejskie Dni Dziedzictwa. To cykl wydarzeń organizowanych na terenie całej Europy, promujących najważniejsze zabytki i kulturowe dzedzictwo poszczególnych regionów. W tym roku przebiegają pod hasłem: "Moja Droga".

Program miejskich obchodów EDD w Kaliszu:

17 września, godz. 10.00
III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, ul. Kościuszki 10
Gra miejska „Śladami Solidarności w Kaliszu – moja droga do wolności”

17 września), godz. 12.00
III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, ul. Kościuszki 10
Wykład popularnonaukowy dr. Marka Kozłowskiego poświęcony kaliskiej Solidarności i jej wkładowi w drodze do wolności
(w przypadku zdalnego nauczania wydarzenie zorganizowane będzie on-line)

19 września, godz. 12.00-13.00
Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu, ul. Południowa 62
Wernisaż wystawy „Władysława Kościelniaka wędrówki wielkopolskim szlakiem” oraz prezentacja książki opracowanej przez dr Bogumiłę Celer „Szkic do portretu Władysława Kościelniaka. Dedykacje i autografy z księgozbioru artysty”

20 września, godz. 17.00-20.00
ArtKlub Towarowa, ul. Towarowa 1 (Kościół Boży w Chrystusie)
„Polacy i Żydzi – wspólna droga do niepodległości”
Organizatorzy zapraszają na prezentację mało znanych historii polskich Żydów walczących o niepodległość naszej ojczyzny. Ta wspólna droga do niepodległości Polski pełna jest ciekawych i zaskakujących wydarzeń oraz nietuzinkowych osób.

Wydarzenia towarzyszące:

Kaliskie ścieżki wojny polsko-bolszewickiej.
3 sierpnia – 9 października 2020 r.
Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka, filia nr 6 z oddziałem Izba Pamięci Szczypiorna, ul. Wrocławska 189a
Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i średnich z Kalisza i regionu na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości polskiej ze szczególnym uwzględnieniem udziału kaliszan w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Uczniowie w ramach warsztatów stworzą mobilny quest historyczny. Projekt dofinansowany przez MKiDN w ramach programu „Koalicje dla Niepodległej” #Wiktoria 1920.

7 - 30 września 2020 r.
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Legionów 66a
Wystawa „95 lat krótkofalarstwa w Kaliszu” Ekspozycja została przygotowana we współpracy z kaliskim środowiskiem krótkofalowców.

Podczas prezentacji poszczególnych wydarzeń w miejscach publicznych obowiązuje reżim sanitarny.

Moje spotkanie z biblioteką

We wrześniu 2020 roku dla wszystkich uczniów klas pierwszych przeprowadzono zajęcia edukacyjne z przysposobienia bibliotecznego, tzw. lekcje biblioteczne pt. Moje spotkanie z biblioteką szkolną.

11 września – uczniowie klasy Ib,

14 września – uczniowie klasy Ie,

16 września – uczniowie klasy Ia,

17 września – uczniowie klasy Id.

Zajęcia odbywały się w reżimie sanitarnym - klasy zostały podzielone i grupy poznawały efekty pracy biblioteki szkolnej. Podczas godzinnych zajęć zapoznano uczniów ze strukturą zbiorów, z warsztatem informacyjnym, regulaminem wypożyczalni, zasadami korzystania z komputerów, działalnością Koła Przyjaciół Biblioteki, działalnością Szkolnego Koła Wolontariatu.

Opiekun kół zainteresowań pani Izabella Galuba-Bryja opowiedziała o dokonaniach uczestników kół w poprzednich latach i zachęcała do uczniowskich inicjatyw propagujących czytelnictwo wśród młodzieży oraz postawy charytatywne.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl